Sponsorlu Bağlantılar

Rahim Filmi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahim Filmi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahim filmi tıptaki diğer adı histerosalpingografidir.  Rahim filmi ile rahim boşluğunun tamamını görme olanağı sağlanır.  Rahim içindeki yumurtalık, tüpler,  rahim ağzı ve patolojik bulgular olup olmadığının incelenmesi için yapılan tetkiktir.  Ayrıca rahim içinde daha sonradan oluşan genetik yatkınlığa bağlı sorunların olup olmadığı hastanın düşük veya birden fazla kürtaj olması durumunda rahimde herhangi bir yapışıklık veya kalınlaşma olup olmadığının anlaşılması için çekilen tetkiktir.  Günümüzde yeni teknolojik cihazlarla yapılan histerosalpingografi hasta açısından son derece konforlu çekim sunar.  Bunun yanı sıra ağrısız ve acısız bir işlemdir.  Önceki yıllardaki HSG çekimleri hasta açısından hafif acı ve ağrı hissedilmesine rağmen bazı durumlarda anestezi gerektiği olurdu.  Ancak günümüzde son derece konforlu ve 15-20 dakikalık bir sürede rahim filmi çekilmektedir.

Açık Emar Nedir?

Emar tetkiki genel anlamda vücudun bütün organlarının ve hücresel incelemelerine olanak tanıyan gelişmiş bir görüntüleme cihazıdır.  Ancak günümüzde kapalı alan korkusu olan hastalar emar çektirmek konusunda sorunlar yaşamaktadır. Fakat günümüz yeni nesil cihazlar hastaların bu korkularına alternatif oluşturacak düzeyde cihazlardır.  Açık emar da kapalı tünel biçiminde bir alanın tersine daha açık ve konforlu bir çekim gerçekleştirilmektedir.  Bunun yanı sıra fazla kilolu hastalar açısından da açık emar diğerine göre çok daha rahat yapılmaktadır.  Açık emar ve kapalı emar görüntüleri arasında görüntü kalitesi açısından hiçbir fark olmadığı gibi aynı incelemeleri açık emar cihazında da yapmak mümkündür.  Dolayısıyla günümüzde emar önyargılı hastalar bu korkularını açık emar sistemi ile tamamen yenmişlerdir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları günümüzde çeşitli cihazların radyoloji alanına katılmasıyla bu konuda maliyeti oldukça düşmüştür.  Bunun yanı sıra kapalı emar görüntülerine ek olarak açık emar sistemi ile hastaların klostrofobi korkuları son bulmuştur.  Dolayısıyla hem konforlu çekimlerin gerçekleşmesi açısından hem de vücudun birçok bölgesinin ayrıntılı olarak kesitler biçiminde incelenmesi bugün yeni nesil emar cihazları ile yapılmaktadır.  Açık emar fiyatları konusunda fiyat belirlenmesi pek mümkün olmaz.  Doğru yöntem emar çekiminin gerçekleştirileceği görüntüleme merkezi ile iletişime geçip emar fiyatları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmaktır.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi rahim boşluğunu ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlayan ve bu bununla birlikte birçok hastalığın araştırılması,  rahimde olası bir patolojinin gelişip gelişmediğinin anlaşılması açısından önemli tetkiklerden biridir.  Genellikle tüp bebek tedavisi öncesinde istenen rahim filmi ile yumurtalık tubalar rahim ağzı ayrıntılı olarak görüntülenir.  Kadının gebe kalıp kalmamasına engel teşkil edecek herhangi bir durumunun olup olmadığı veya genetik yatkınlığa bağlı bir anomalinin rahimde bulunup bulunmadığı hakkında geniş bilgi verir.  Bunun yanı sıra yaygın olan günümüzde rahim ağzı kanseri ve yumurtalık tümörlerinin incelenmesi ve kanser teşhisi konusunda önemli bilgiler içermektedir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi konusunda hastaların çekinceleri bulunmaktadır.  Rahim içinin ayrıntılı olarak görüntülenmesi için rahim ağzından rahim boşluğuna basınç ile kontrast madde verilir.  Bununla birlikte birkaç çekim yapılır.  Bu arada rahim içinin ayrıntılı olarak görüntülenmesi sağlanır.  Hastaların rahim filmi konusundaki korkuları önyargı biçimindedir.  Ancak bu konuda bazı hastalar anestezi yaptırarak rahim filmi çekilmesini isterler.  Bu durumda ise anestezi doktoru ile birlikte çekim işlemi gerçekleştirilir.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar vücudun farklı birçok bölgesinin ve organların ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan ve tanı, teşhis koyma konusunda kesin net bilgilere ulaşılan bir görüntüleme yöntemidir. Özellikle baş bölgesi,  nörolojik hastalıklar, beyin tümörleri, kemik içi taramaları gibi birçok organın ayrıntılı kesitleri bilgisayar ekranına aktarılır.  Son yıllarda 1,5 Tesla gücüne sahip teknolojik emarlar geçmişteki cihazlara göre çok daha donanımlı ve özel programlar içerir.  Yeni nesil cihazlar ile gerçekleştirilen çekimlerde vücudun bütün patolojik durumlarının analizinin yapılması sağlanır.  Açık emar birçok alanda kullanılmaktadır.  Bunlar;  spektroskopi,  difüzyon ağırlıklı emar,  Perfüzyon fonksiyonel emar,  emar anjiyografi,  kalp ve damar sistemi incelemeleri tüm vücut çekimleri ve meme emarıdır.

Rahim filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi hakkında yanlış ve önyargılı bilgiler vardır.  Dolayısıyla hastalar bu konuda çekinceli davranmaktadır.  Rahim filmi kısa sürede kontrast madde verilerek yapılır.  Hasta açısından ağrı ve acı oluşturacak bir çekim değildir.  Rahim filmi 15-20 dakika gibi bir sürece çekilmektedir.  Son derece önemli tetkiklerden biridir.  Rahim içinin tamamının,  tüpler yumurtalık ve rahim ağzının ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan önemli tekniklerden biridir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı