Sponsorlu Bağlantılar

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı, gözde keskin görmeyi sağlayan retinada, yırtıkların oluşması ve ilerlemesi ile ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan retina dekolmanı, göz içerisinde bulunan vitreus sıvısının özelliğini kaybetmesi ile birlikte gözün arka duvarından ayrılır. Retina dekolmanı; göze alınan ağır bir darbe, genetik hastalıklar veya göz ameliyatları sonrasında da ortaya çıkabilir.

Hastalık ile ilgili belirtileri bulunan kişilerin, hemen tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde görme kaybı oluşabilir. İlerleyen retina dekolmanı rahatsızlığı için hemen müdahale şarttır. Retina dekolmanı belirtileri, katarakt ameliyatı geçirmiş kişilerde de görülmekle beraber, bu tür rahatsızlığı olan kişilerin hemen retina muayenesi yaptırmaları gerekir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı katarakt rahatsızlığı bulunan kişiler için en ideal tedavi yöntemidir. Katarakt, genellikle 4o ve 50 yaşların üzerinde kişilerde ortaya çıkan, gözün bulanık görmesine neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Katarakt; kişilerin uzağı ve yakını görememesi, bulanık görme, göz yorgunluğu gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu hastalığın belirtileri bulunan kişilerin, hemen göz muayenesi olmaları gerekir. Bazı kişilerde herhangi bir katarakt belirtisi olmayabilir.

Bu nedenle belirli bir yaştan sonra düzenli olarak göz muayenesi yapılması gerekir. Kataraktın, ilaç ile tedavi edilmesi pek mümkün değildir. Ancak ilk evrelerde, kişilere gözlük kullanımı tavsiye edilir. Şikâyetler geçici olarak giderilse bile katarakt için ameliyat yapılması zorunludur. Makula deliği ve katarakta, erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı teknolojinin gelişmesi ile birlikte kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Ortalama, yarım saat süren bu ameliyatta kişilerin hastanede yatmasına gerek yoktur. Göz çevresi uyuşturularak, küçük bir kesi oluşturulur. Gözün bulanık görmesine neden olan mercek parçalanarak gözden çıkartılır. Bu mercek yerine yapay monofokal lens yerleştirilir. Yerleştirilen bu lens sayesinde kişilerin uzağı ve yakını net bir şekilde görmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında doktorun tavsiye ettiği göz damlası, birkaç hafta kullanılır. Retina dekolmanı ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarını, ameliyatlarla ortadan kaldırmak mümkündür.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Gözün içerisinde bulunan vitreus yapısının bozularak makuladan ayrılması ile makulada delik oluşur. Makula deliği; göz travması, retina dekolmanı gibi rahatsızlıkların sonrasında da ortaya çıkabilir. Gözde çarpık görme, bulanık görme gibi sorunlara yol açan makula deliği, kısa süre içerisinde hemen tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde retina dekolmanı rahatsızlıklarında olduğu gibi gözde ciddi görme kayıpları oluşur.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği gözde ciddi hasarlara yol açan bir hastalık olmakla birlikte hastalık, 4 evreden oluşur. Rahatsızlık hangi evrede olursa olsun hemen tedavi edilmesi gerekir. Makula deliği tedavisinde, cerrahi müdahale zorunludur. Hastalık hangi evrede olursa olsun ameliyat yapılması gerekir. Hastalığın evreleri yalnızca ameliyat başarısını değiştirir. Makula deliği ilk evrede teşhis edildiğinde, ameliyat başarısı çok yüksektir. Ancak 4. evrede yapılan ameliyatlarda başarı daha düşük seviyededir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı göz kaybına neden olan hemen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

  • Görme bulanıklığı ve kaybı
  • Işık çakmaları
  • Siyah nokta ve sineğe benzer görüntülerin oluşması
  • Gözde siyah perdelenme

Belirtilerin bazen hepsi görülürken bazen birkaç tanesi görülebilir. Bu tür belirtileri bulunan kişilerin hemen retina uzmanı bir göz doktoruna muayene olması gerekir. Muayene esnasında retinada herhangi bir yırtık görülürse, hemen müdahale edilir. Yapılan işlemler; ameliyat yöntemi, retina yırtığının büyüklüğüne, şekline ve sayısına göre farklılık gösterir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı