Sponsorlu Bağlantılar

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Göz problemleri arasında yer alan retina dekolmanı, genelde genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, daha önce göz ameliyatı olan, gözde meydana gelen yaralanmalar, katarakt rahatsızlığından dolayı ameliyat olan kişilerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Aynı zamanda, ilerleyen yaştan kaynaklı olarak da göz içinde bulunan jel kıvamındaki sıvının azalması da bir diğer neden arasındadır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalıkların doğru ve kesin teşhisi için, doktor muayenesinden geçmek gerekir. Bu yüzden, göz içine damla damlatılır ve göz bebeğinin genişlemesi sağlanır. Özel ekipmanlar ile birlikte, göz içindeki retina yırtığı ve retina dekolmanı hakkında bilgi sahibi olunur.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Risk faktörü, geniş çaplı bir konudur. Buna, genetik ve çevresel faktörler dâhil edilir. Trafik kazası oluşumu, yumruk, darbe, çarpma veya yüksek yerlerden düşme gibi durumlarda görülebilir. Daha önceden geçirilmiş olan göz cerrahileri ve diğer göz rahatsızlıkları da sebepler arasında sayılabilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Retinanın dokusundaki jelin yeniden yerleştirilmesi ve ameliyatın yapılması gerekir. Hastaların büyük çoğunluğuna, vitrektomi ameliyatı gerçekleştirilir. Dekolman durumu göz önünde bulundurularak içine çeşitli gazlar verilebilir. Ortaya çıkan retina dekolmanı ve yırtığı cerrahlar tarafından ameliyat edilmelidir.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

 Ortaya çıkan sarı nokta hastalığı, yaş tipine göre tedavi edilir. Çeşitli şekillerde ortaya çıktığı için, mutlaka uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Uzman hekim tarafından yapılacak olan sarı nokta hastalığı tedavisi sayesinde de, oluşabilecek körlük sorununun önüne geçilerek, hastanın sağlık durumu kontrol altına alınır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makula dejenerasyonu olarak da bilinen bu durum, özellikle elli beş yaş sonrasında ortaya çıkar. Sigara içen gençlerde ve çocuklarda da görülebilir. Aynı zamanda, düzensiz ve yetersiz beslenmeden dolayı da ortaya çıkar.

Sıklıkla görülen bu hastalığın, kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Mutlaka uzman hekim kontrolünden geçerek, tedavi edilmeli ve görme kaybının önüne geçilerek sarı nokta hastalığı detaylı olarak ortadan kaldırılmalıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Bakıldığı zaman sarı nokta rahatsızlığı, belli bir yaş sonrasında görülür. Genetik ve çevresel faktörler de buna ek olarak sayılabilir. Hipertansiyon rahatsızlığında, gözün görme bozukluğunu kaybetmesi de görülebilecek durumlar arasında sayılır. Gözün birinde görülen bu hastalık, yaklaşık olarak iki yıl sonra diğer göze de geçebilir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Erken tedavinin her zaman için hayat kurtardığını biliriz. Görülen sarı nokta hastalığı iki farklı tipte karşımıza çıkar. Bunlar, kuru ve yaş tip olarak ele alınır.

Hastaların büyük çoğunluğunda kuru tip rahatsızlığına rastlanır. Yaş tipi rahatsızlığında ise, genelde görme kaybı meydana gelir. Mutlaka düzenli aralıklarda olacak şekilde, muayenelerin gerçekleşmesinde fayda vardır.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Pek çok hastalık belirtiler sonucunda fark edilir. Burada da sarı nokta rahatsızlığında, renklerin solgun görüldüğü, düz çizgilerin eğik olarak görüldüğü ve aynı zamanda odak noktasının karanlık görülmesine sebebiyet veren durumlarla karşı karşıya kalınır.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Göz rahatsızlıkları genelde, görme kaybının ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu yüzden, görme ile alakalı herhangi bir sorun yaşanması durumunda, zaman kaybı yaşamadan uzman hekim tarafından muayene olmak gerekir. Ardından, görme keskinliğinin değerlendirilebilmesi için, düzenli olarak muayene şarttır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Yapılan katarakt ameliyatı günümüz şartlarında, FAKO yöntemiyle gerçekleşir. Eski dönemlerde olduğu gibi, kataraktın olgunlaşmasını beklemeden, hastayı rahatsız etmesiyle birlikte, tedavisi yapılır. Günümüz şartlarında, her dört kişiden birinde bu rahatsızlığa rastlanabilir. Halk arasında bu durum, göze perde inme olayına denir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Yeni teknoloji sayesinde katarakt ameliyatı hastanın durumuna bağlı olacak şekilde yapılır. Katarakt olgunlaşmasa bile; hastayı rahatsız edecek, batma gibi sıkıntıların meydana geldiği zamanlarda da yapılabilir. Fakat bunun için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Uzman hekimler tarafından, kısa süre içinde tamamlanmış olur.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Özellikle, ilerleyen yaş gruplarında göz merceğinin matlaşma ve sertleşmesiyle birlikte kendini göstermeye başlayan bir durumdur. İlk olarak görünmeye başlayan belirtilerin arasında, renklerde solma ve görmede zorluk çekme olarak görülür.

Sisli ve alacakaranlık havalarda net görememe, araba farlarından çok ciddi bir şekilde rahatsız olma, gözlerin kamaşması, baş ağrısı ile göz yorgunluğu, derinlik hissi gibi belirtiler görülebilir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Dört farklı şekilde ele alınır. Doğuştan gelen katarakt, kortikal katarakt, posterior katarakt ve nükleer katarakt şeklinde karşımıza çıkar. Katarakt çeşitleri, çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde görülür. Bu yüzden, uzman hekim tarafından detaylı muayene yapılmalıdır. İhtiyaç durumunda ise katarakt ameliyatı yapılarak, hastanın görme problemi ortadan kaldırılır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı