Sponsorlu Bağlantılar

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç ekimi saçı dökülen ve ciddi anlamda saç kaybı yaşayan kişilere yapılan operasyonlardır. Saç ekimi donör bölge olarak belirlenen ensenin üst kısmından alınan greftlerin saçsız olan bölgeye ekilmesi operasyonudur.  Saç ekimi uygulamasında dökülen bölge veya seyrek olan bölgeye kendi sağlıklı saçları dikilerek gerçekleştirilir.  Donör olarak belirlenen bölge saç dökülmesinin sıfır olduğu bölgedir.  Dolayısıyla saç ekimi uygulamasında o bölgenin kullanılması o bölgede herhangi bir seyrekliğe sebep olmaz.   Aynı hücreye sahip olması açısından da saç ekim işleminde herhangi bir yan etki oluşmaz.  Dolayısıyla hastanın kendi saç greftleri kullanıldığı için başarı oranı oldukça yüksektir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi özellikle son yıllarda sağlık turizmi kapsamında Türkiye’de çok başarılı bir biçimde yapılmaktadır.  Türkiye’den hasta talebinin yanı sıra yurt dışından da çok fazla hasta kabul edilmektedir.  Saç ekimi hastane koşullarında ve bir ekip tarafından gerçekleştirilen işlemdir.  Yaklaşık olarak kafadaki açıklığın durumuna göre 4 saat ile 8 saat arasında devam eden bir operasyondur. Saç ekimi hastanın ense bölgesinden dökülmeye dayanıklı saçların alınarak seyrek olan bölgelere ekilmesi işlemidir.  Saç Ekimi 5 aşamada yapılmaktadır.  Bunlar;

  • Saç ekimi operasyonu için ön hazırlık çalışması
  • Saç ekimi öncesi anestezi aşaması
  • Saç greftlerinin toplanması
  • Toplanan greftlerin Ekim için hazırlanması
  • Saç ekimi yapılacak olan bölgenin kanallarının açılması ve toplanan greftlerin açılan kanallara yerleştirilmesi biçiminde yapılır.

Saç Ekim Fiyatları

Saç ekimi tedavisi Türkiye’de sağlık turizmi kapsamında en fazla yapılan tedavilerden biridir.  Saç ekimi ücretleri yıllık olarak güncellenmektedir.  Ancak genel anlamda bakıldığında Avrupa ve Amerika’da yapılan saç ekimi fiyatlarından çok düşüktür. Bu nedenle yurtdışından Türkiye’ye saç ekimi yaptırmaya gelen hasta sayısı oldukça yüksektir.  Saç ekimi fiyatlarını belirlemek saç ekimi işleminin gerçekleştirileceği hekim ve merkez tarafından karşılıklı görüşülerek belirlenmelidir.  Çünkü saç seyrekliği dökülme oranı kişiden kişiye değişeceği için kaç greft ekileceği hasta muayene edildikten sonra anlaşılır.  Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde birçok merkezde saç ekimi işlemi yapılmaktadır.  Dolayısıyla bu durum da saç ekimi maliyetinin uygun olduğunun bir göstergesidir.  Ancak saç ekimi tedavisi çok ciddi bir tedavidir.  Bu konuda doğru merkezin ve saç ekimini gerçekleştirecek olan hekimin seçilmesi saç ekim başarısını oldukça güçlendirmektedir.

Saç Ekimi Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Saç dökülmesi bugünün meselesi olmamakla birlikte alternatiflerine bakıldığında bugün saç ekimi ile çok ciddi saç dökülmesi tedavi edilmektedir.  Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde ciddi anlamda sorun olan saç kayıpları genellikle orta yaş üzeri erkeklerde çok daha sıklıkla görülür.  Dolayısıyla saç ekimi operasyonu erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır.  Ancak yapılan işlem her ikisinde de aynıdır. Saç dökülmesinin genel anlamda birçok sebebi olabilir.  Genetik yatkınlığı bağlı dökülmeler,  olabildiği gibi tiroit hormonu salgısındaki düzensizliğe bağlı olarak olabilir.  Ancak her türlü saç dökülmesine bugün saç ekimi operasyonu ile kesin çözüm üretilmektedir.

En İyi Saç Ekimi Merkezi

Saç ekimi uygulaması cerrahi bir uygulamadır.  Türkiye’de saç ekimi yapan birçok merkez bulunmaktadır.  Ancak bunların tamamının saç ekimi konusunda başarılı olduğunu söylemek mümkün değildir.  Dolayısıyla saç ekiminin gerçekleştirileceği merkezin doğru seçilmesi ve işlemi yapacak olan hekimin tecrübesi ve deneyimi bu konuda başarı oranını belirleyici niteliktedir.  Saç ekimi konusunda İstanbul bu konuda en başarılı merkezleri içinde barındıran şehirlerden biridir.  Dolayısıyla saç ekimi yaptıracak olan hastaların mutlaka merkezin referansını araştırarak bu konuda karar vermeleri en doğru yöntemlerden biridir.  Aynı zamanda işlemi yapacak olan hekimin bu konudaki başarısı da son derece önemlidir.

https://www.medhairclinic.com/ hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı