Gündem

Sultan Alparslan’ın silueti yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 442×275 metre boyutlarında Sultan Alparslan’ın silueti yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, her köşesi ayrı bir tabii ve tarihi özellik taşıyan ülkede hali hazırda 44 milli park bulunduğunu söyledi.

Pakdemirli, ”Milli parklarımızın bir kısmı ise tarihi milli park statüsü ile korunuyor. Bu statü de yer alan sahalarımızın tarihi, arkeolojik ve kültürel kaynakları içerisinde barındırması, kültürel ve tarihi olayların tanıklık eden yerler olmaları hasebiyle de ayrıca önem arz ediyor.” dedi.

Malazgirt Meydan Muharebesi’nin Anadolu’nun yurt edinilmesinde mihenk taşı olduğuna işaret eden Pakdemirli, ”Bu muharebenin cereyan ettiği alanları kapsayan Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı da tarihi milli park statüsü ile korunan alanlarımızdan birini teşkil ediyor. Bu kapsamda 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’a layık nesiller yetiştirmek için çalışıyor ve alanda tarihi bilinci güçlendirecek yatırımları halkımızla buluşturuluyoruz.” diye konuştu.

Pakdemirli, milli parkta yapılan çalışmalara da değinip, şöyle devam etti:

”Milli parkın ilan edildiği 2018 yılında alanda, fetih yolu, namazgah, şadırvan, protokol hizmet birimi, helikopter pisti yapımı ile merasim alanlarının düzenlenmesi yapıldı. Geçtiğimiz yıl ise giriş kontrol birimleri, su deposu, ilave helikopter pisti hizmete alındı. Ayrıca halkımızın tarihi bir atmosfer içerisinde aynı zamanda doğa ile baş başa vakit geçirebilmesi maksadıyla millet bahçesi ve millet kıraathanesi yaparak hizmete sunuldu. Bu yıl da idare binası, cami tadilatı, şadırvan, güvenlik kamera sistemi, ilave 1000 tonluk su deposu ve sondaj kuyuları, bitkisel ve yapısal peyzaj çalışmaları ile millet bahçesi içerisinde yürüyüş yolları, çelik yaya köprüsü, çocuk oyun alanı yapımı gibi pek çok yatırım yaparak sahayı zaferin 949. yılı kutlama törenleri öncesinde hazır hale getirdik. Sonuç olarak milli parkın ilanından bugüne 63,2 milyon TL’lik hizmeti halkımızın istifadesine sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yıl dönümü etkinliklerindeki konuşmasında da değindiği gibi Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ise Malazgirt ruhunu yaşatabilmek ve bu topraklara ebediyen sahip çıkılacağını göstermek amacıyla milli parkın bitişiğindeki 121 dönüm tarla alana traktörle sürüm yapılarak Sultan Alparslan’ın 442×275 metre boyutlarında silueti oluşturuldu. Bu devasa silüet için Guinness’e başvuruda bulunulmuş olup tescil süreci de devam ediyor.”
 

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı