Ekonomi

TCMB faiz oranını açıklayacak

FED Tutanakları Yayınlandı…
Dün akşam FED’in 28-29 Temmuz’da yaptığı toplantıya ilişkin tutanaklar yayınlandı. Tutanaklarda, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine ilişkin belirsizliğin son derece artığı, devam eden halk sağlığı krizinin yakın vade de ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği ifade edildi.

OPEC+ Grubu Açıklamalarda Bulundu…
OPEC+ grubu ortak bakanlar izleme komitesi toplantısı sonrası yapılan açıklamada, küresel petrol arzı ve talebi arasındaki makasın daralması gibi piyasa koşullarının giderek iyileştiğine dair işaretlerin olduğu ve Covid-19 salgınındaki uzun dalga riskinin artması nedeniyle piyasadaki iyileşmenin daha yavaş gerçekleştiği ifade edildi.

TCMB’nin Politika Faizini Değişitrmesi Beklenmiyor…
TCMB bugün 14:00’da faiz oranlarını açıklayacak. %8.25 düzeyindeki Politika Faizinin değiştirilmesi beklenmiyor. Diğer taraftan TCMB, 30 Hazirandan bu yana bankaları fonlamada kullandığı ağırlıklı ortalama fonlama faiz oranını %7.62’den %9.37’ye kadar çıkartarak örtülü faiz artışı yapmış durumda.

Günün Ajandası;
09:00 Almanya Üretici Fiyat Endeksi(Aylık): (Beklenti:%0.1 Önceki:%0.0)
14:00 TCMB Politika Faizi Oranı: (Beklenti:%8.25 Önceki:%8.25)
14:30 Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması
15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları: (Beklenti:925K Önceki:963K)
15:30 ABD Philadelphia Fed İmalat Endeksi: (Beklenti:21.0 Önceki:24.1)

 

Kaynak İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı