Ekonomi

TCMB likidite tedbirleri söylemini ön plana çıkardı

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı para politikası toplantısını gerçekleştirdi. Banka beklendiği gibi politika faizinde değişikliğe gitmeyerek “Bir hafta vadeli repo faizi” yüzde 8.25 oranında sabit bıraktı. Diğer yandan Merkez Likidite sıkılaştırma adımlarının devam edeceği sinyalini verdi. Yapılan açıklamada, “Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.” denildi.

*Öte yandan TCMB bugün yaptığı duyuruda, yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde geçerli olmak üzere, kıymetli maden depo hesapları için 700 bp, diğer tüm YP yükümlülükleri için ise 200 bp artırıldığı belirtildi.  Söz konusu kararla birlikte piyasadan 17 milyar TL ve 8.5 milyar dolar karşılığı Döviz ve altın likiditesinin çekilmesinin beklendiği belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları…
Avrupa Merkez Bankası(ECB) temmuz ayı toplantı tutanaklarını yayımladı. Buna göre,
*Politika yapıcılar tahvil alımlarının esnekliğini tartıştı.
*Krizin doruğundan bu yana parasal ve mali tedbirler finansal koşullarda önemli bir iyileşme sağlamıştır.
*Piyasadaki gelişmeler, bankanın kurtarma paketi ve aşı gelişmeleriyle ilgili aşırı iyimser beklentilere dayanabilir.
*Yine de Ekonomik görünümü çevreleyen belirsizlik yüksek olmaya devam ediyor.
*Ekonominin gelecekteki yolunu değerlendirmek için daha fazla veriye ihtiyaç var.

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Arttı…
*ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 15 Ağustos’ta biten haftada beklentilerin üzerinde gelerek 135,000 artarak 1,106,000 seviyesine çıktı.
Kaynak İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı