Ekonomi

TCMB politika faizlerini sabit tutarken, likidite tedbirlerini sürdürecek

Faiz koridorunun genişletilmesi beklentilerine karşın, TCMB tüm politika faizlerini sabit tuttu. TCMB, politika faizi olan haftalık repo faizini %8,25’te sabit tutarken, likidite tedbirlerinin sürdürüleceğini belirtti. Aynı zamanda, faiz koridoru da sabit tutulurken, gecelik borç verme ve GLP faiz oranları da %9,75 ve %11,25 olarak kalmış oldu. Haftalık repo faizinin sabit kalması piyasa beklentileri ile uyumlu görünse de, genel piyasa beklentisi gecelik borç verme faizi ve GLP faizi kanalından bir sıkılaştırma yapılabileceği şeklindeydi. Biz de TCMB’nin para politikasında kendisine esneklik sağlama adına, faiz koridorunu genişletebileceğini (gecelik faiz ve GLP faizini arttırabileceğini) düşünüyorduk. Ancak, TCMB’nin bu seçeneği kullanmayı tercih etmediği görülüyor.

Likiditeyi azaltıcı tedbirler devam edecek gibi duruyor. Açıklama metninden aldığımız en önemli mesaj, TCMB’nin likidite tedbirlerinin devam edeceğini açıklamış olması. Bu açıklama, TCMB’nin fonlamayı gecelik faiz (%9,75) üzerinden sağlamaya ve faiz oranlarının piyasa tarafından belirlendiği geleneksel yöntemli repo ihalelerini yapmaya devam edeceğini gösteriyor. Buna göre, fonlama kompozisyonuna bağlı olarak, ortalama fonlama faizindeki yükseliş önümüzdeki günlerde de sürecek gibi duruyor. TL üzerinde baskıların artması durumunda, TCMB’nin geleneksel repo ihalelerine daha fazla ağırlık vererek, fonlama faizinin GLP faizinin de üzerine çıkmasına izin verme gibi bir seçeneği de olabilir. Ancak, mevcut para politikası tutumu “öngörülebilirliği” ciddi ölçüde azalttığından, kur üzerindeki baskının hafiflemesi açısından, piyasa tarafından yeterli görülmeyebilir.

TCMB enflasyona daha fazla dikkat çekiyor. TCMB önceki toplantı metninden farklı olarak, salgına bağlı birim maliyet artışlarına ek olarak, döviz kuru ve kredilerde yaşanan gelişmelerin çekirdek enflasyon eğiliminde yükselişe yol açtığını belirtiyor. Ek olarak, daha önce öne çıkardığı, talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği yönündeki beklentisine bu kez yer vermiyor. TCMB bunun yerine, iç ve dış talep koşullarının seyrine dair belirsizliklerin önemini koruduğunu belirtiyor.

Genel olarak, kararı (ve açıklama metnini) güvercin olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki günlerde, kur gelişmelerine göre TCMB’nin fonlamayı gecelik faizden GLP kanalına kaydırıp kaydırmayacağı izlenecek.

Kaynak:Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı