Gündem

Tepki alışı devam edebilir

Borsa İstanbul tatil dönüşü kısa haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. MSCI Türkiye %2,4 artışla en çok değer kazanan gelişmekte olan borsa endeksleri arasında. Ancak tüm hisseleri kaldıran bir alış dalgası görmüyoruz. Banka hisseleri öncülüğündeki yükselişe Tüpraş, Şişe, Türkiye Sigorta, Turkcell, Mavi gibi ucuz kalmış az sayıda hisse katılıyor. Son dönemin favorisi demir çelik, otomotiv, havacılık satıcılı bir seyir izliyor.

ABD vadelileri ve Asya piyasaları Borsa İstanbul’daki yükselişin devam edeceğine işaret ediyor. 1,420 seviyesi zarar durdur olarak kullanılarak 1500 hedefiyle hisse bazında ayrışmaya oynanabilir. Dünün yıldızı olan bankalarda, Tüpraş, Şişe, Turkcell hisselerinde yükseliş devam edebilir. Emtia fiyatlarındaki gerileme nedeniyle dün sert bir şekilde gerileyen Erdemir hisselerinde tepki alışı gelebilir. Ancak hissenin yorulduğunu ve güçlü yabancı satışı olduğunu belirtelim. Satın alma haberi sonrasında Arçelik hisselerinde özel bir tepki beklemiyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi
Esnafa 4,6 milyar liralık hibe desteği
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ayrı grup halinde 1,4 milyon esnaf ve sanatkara toplam 4,6 milyar liralık kaynağı karşılıksız olarak vereceklerini açıkladı. Söz konusu hibe kapsamında birinci grup esnafa 5 bin (kafe, çay behçesi, kırtasiye, okul servisi vs), ikinci grup esnafa 3 bin lira (berber, bakım-onarım, tamirat vs) destek sağlanacak. ?

Rusya’nın uçuş yasağını yeniden değerlendirecek
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile yapılan görüşmeden sonra uçuşların yeniden başlatılmasını değerlendirmek için Rusya’nın Türkiye’ye heyet göndereceğini açıkladı. 17 Mayıs akşamı Rusya’nın uçuş yasağını Haziran sonuna uzatacağına yönelik haberleri Rus Devlet Ajansı yalanlamıştı. Uçuş yasağının uzatılması durumunda turizm, kur, cari denge ve havayolu şirketlerinin olumsuz etkilenmesini bekleriz. ?

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı