Ekonomi

Tesla, endekslerde algıyı bozuyor

“GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ”

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

* Varlık fiyatlarını etkileyebilecek önemli veri akışı bulunmamaktadır.

 

“PİYASANIN ROTASI”

Tesla, Endekslerde Algıyı Bozuyor…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 27,352,693 – tedaviye pozitif cevap veren 18,364,966 – ölü sayısı 892,880 kişiye ulaşmıştır. Rusların aşısına ilişkin pozitif haber akışı devam ederken, tedavi bulanabileceği senaryosu etkin olmaktadır.

ABD borsa endekslerinden teknoloji sektörü kaynaklı satışlar devam ederken, algı tarafında Tesla’nın S&P endeksine dâhil olmaması negatif katalist olarak devam etmektedir. Teknoloji sektörü hisse senetlerinin yaptığı pozitif ralli dikkate alınınca bu durum bir düzeltme olarak yorumlanabilir. Yukarı yönlünün rallinin şiddetine göre aşağı yön kıyaslandığında panik havası için henüz erken olabilir. Fed’in genişleyici politikası sürerken, paranın gideceği adres hisse seneleri olarak devam etmektedir.

Haftanın genelinde ECB faiz kararını takip edeceğiz.

ECB; Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını 10 Eylül Perşembe günü saat 14.45’te açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak ECB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. ECB bu toplantısında büyüme ve enflasyon için yeni tahminlerini açıklayacaktır. Bu verilerin olası pozitif yöne evrilmesi Euro varlıkları için pozitif olarak fiyatlanabilir. ECB faiz kararı sonrasında Başkan Lagarde 15.30’te basın toplantısına başlayacaktır. Konuşmasında zayıf Dolar – güçlü Euro fiyatlamasının ECB’nin para politikasını şekillendirmede etkili olup olmadığına ilişkin vereceği sinyaller kritik olacaktır. Ayrıca EURUSD paritesinin seviyesi ECB’nin para politikasında etkili mi değil mi konusunda gelecek sorular ve açıklamalar kritik olacaktır. Lagarde Güçlü Euro’ya Karşı Ne Yapacak Ne Yapmayacak? merak edilmektedir.

Türk Lirası tarafında değer kaybı sürerken, 5 yıllık CDS @ 519.174 seviyesinde bulunmaktadır.

 

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3391 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3400 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,7066 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 altında $1935 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,4867 seviyesi ile 7.45 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 519.611 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareketine devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) toparlanma öne çıkmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (1 – 8 Eylül) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %1,54 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (1 – 8 Eylül) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %2,59 değer kaybı – Gümüş %4,86 değer kaybı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı