Ekonomi

Trump , beni seçin

 

“PİYASANIN ROTASI”

Trump , Beni Seçin!

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 21,901,102 – tedaviye pozitif cevap veren 13,916,944 – ölü sayısı 774,299 kişiye ulaşmıştır.

ABD Başkanlık seçimlerinde yarış kızışırken, Trump, Biden’in açıklamaları sonrası beniz seçin şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Piyasa dinamiklerinden zayıf Dolar – güçlü Euro teması etkin olurken, ABD teşvik paketine ilişkin pozitif beklentiler risk algısını olumlu tutmaktadır.

Haftanın genelinde öne çıkacak başlıklara ulaşmak için;

  • “17 – 21 Ağustos Hafta Başlıkları” video analiz çalışmamızı izlemek için tıklayınız.

Türk Lirası dinamiklerinde ise TCMB’nin faiz kararı öne çıkacakken, bu toplantı TCMB’nin alabileceği yeni kararlar ile oldukça kritik olabilir. Genel olarak alışılan 1 haftalık repo faizinden yani politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmadan sıkılaştırma önlemleri çerçevesinde Gecelik (O/N) ve geç likidite penceresi faiz oranlarında faiz artışına gidebilir.

Bu bağlamda GCM Yatırım Araştırma olarak O/N (faiz %9.75) ve GLP (faiz %11.25) faizlerinde 100 baz puan artışa gitmesini bekliyoruz. TL sıkılaştırma aksiyonlarında piyasayı aylık repo ihalelerine yönlendirerek bu faiz oranından fonlaması beklenebilir.

  • “TCMB Faiz Kararı ve Türk Varlıklarına Etkisi” izlemek için tıklayınız.

TCMB son hamlesinde sıkılaşmaya devam ederken, bu durum bankaların GLP imkanına yönlendirmesine doğru gidecek bir yol haritasının sinyali olabilir.

  • Likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL), 19 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere gecelik vadede yapılan işlemler için yarıya düşürülmüştür.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3384 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak algı için 3300 – 3400 bölgesi takip edilebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6720 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 üzerinde $2008 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3830 seviyesi ile 7.00 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 573,434 seviyesi ile 600 seviyesi altında bulunmaktadır. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme öne çıkmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (11 – 18 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %2,13 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (11 – 18 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %5,00 değer kazancı – Gümüş %14,04 değer kazancı göstermektedir.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı