Sponsorlu Bağlantılar

Vegan

Vegan

Vegan hayvansal gıdalardan beslenmeyen kişilere verilen isimdir. Beslenmemekle kalmayıp, beslenen kişilerin de yanlış yaptığını düşünmektedirler. Yabancı ülkelerde bu ihtiyaç pizzalarda, hamburgerlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Ama Türkiye’de çok yaygın değildir. Bu sebeple bu yiyecekleri bulmak zor olmaktadır. Bunun yerine nohut, bezelye, fasulye, kuru meyveler, mercimek gibi yiyecekleri tüketmektedirler. Yumurta, et, balık, süt, peynir gibi besinleri yani tüm hayvansal ürünleri tüketmemektedirler. Bu sebeple bu kişilerde sıkça B12 eksikliği görülmektedir. Bu eksikliği vitamin haplarıyla ya da içerisinde B12 hapları bulunan besinlerle karşılarlar. Onlara göre beslenmenin en temel ihtiyacı sudur. Su ve yeşillik yeterli olmaktadır. Bol bol meyve yerler.

Vegan Sertifikası Nedir?

Vegan sertifikası içeriğinde hayvanlar ürünlerin bulunmadığı ürünler için düzenlenen bir belgedir. Bu ürünler üzerlerinde kendilerini belli eden etiketler taşımaktadır. Bu sayede bu ürünleri almak isteyen kişiler için bulunması daha kolay olmaktadır.

Sertifikayı alabilmek için tarafsız bir vegan belgelendirme ile çalışması gerekmektedir. Bu şekilde olan belgeler dünyanın her yerinde aynı şekilde geçerli sayılmaktadır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı