Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı cuma günü 1481,50 ile 1503 puanları arasında dalgalanarak günü %0,22’lik yükselişle 1491,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Sözleşmede yukarı yönlü hareket ediyor olmasına karşın teknik göstergelerde son dönemde görülen negatif uyuşmazlıklar devam ediyor. Buna karşın önemli bir destek kırılmadan aşağı yönlü pozisyonların riskinin daha yüksek kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu hafta sözleşmede aşağıda izleyeceğimiz en kritik destek 1470 civarı olacak. Buranın altında olacak kapanışlar satışları sertleştirebilir. Gün içinde bu seviye öncesinde 1480 ara destek olarak izlenebilir. Yukarıda ise geçtiğimiz haftanın zirvesinin bulunduğu 1510 ilk güçlü direnç olacak. Buranın üzerinde 1525 civarı bir sonraki direnç bölgesi olarak takip edilebilir. 

Dolar/TL Yakın Vade

TCMB’nin beklentilere paralel güçlü bir faiz artırımına gitmesi ve sadeleşme adımı Türk Lirası’nda güçlü değer kazanımlarını beraberinde getirdi. Kurlarda perşembe günü yaşanan sert düşüşün ardından cuma günü ise tepki hareketlerinin etkili olduğu izlendi. Yurt içindeki olumlu havanın devamlılığı, ekonomi cephesindeki gelişmeler ve küresel çapta ise salgın kaynaklı endişeler yakından izlenmeye devam edilecektir. Kasım vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,5300 – 7,7000 seviyeleri arasında hareket ederek günü %1,67’lik yükselişle 7,6668 seviyesinden tamamladı. Bugün yurt içinde önemli bir ekonomik veri akışı bulunmazken, ABD tarafında öncü PMI rakamları takip edilecektir. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,30 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,26 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,65’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,65 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı