Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1461 ile 1521,75 puanları arasında dalgalanarak günü %0,59’luk yükselişle 1481,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Sabah güçlü açılış ve yükselişin ardından kar satışlarının hızlandığını gördüğümüz kontratta öğleden sonra sınırlı bir toparlanma gördük ve sözleşme günü artıda kapatmayı başardı. Küresel piyasalardaki pozitif görünüme karşın son iki günde sözleşmede görülen negatif ayrışma dikkat çekiyor. Bununla birlikte teknik göstergelerdeki negatif uyuşmazlıklar da devam ediyor. Güne yataya yakın başlangıç yapmasını beklediğimiz sözleşmede dün üzeri test edilen 1500-1510 aralığı ilk güçlü direnç bölgesi olmaya devam ediyor. Üzerinde ise dünkü gün içi zirve olan 1521,75 kritik olacak. Buranın aşılması son dönemdeki zayıflıktan kurtulmayı sağlayabilir. Aşağıda ise 1470 ilk destek noktamız iken buranın altında 1456’yı takip edeceğiz. 

Dolar/TL Yakın Vade

BDDK dün yaptığı açıklamada aktif rasyosu uygulamasının 31 Aralık tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacağını açıkladı. Bu gelişme normalleşme adımı olarak yorumlanmasına karşın kur cephesinde yukarı yönlü seyir dün de devam etti. 9 Kasım haftasından itibaren Türk Lirası’nda güçlü değer kazanımları gözlenirken, son günlerde kur cephesindeki yükselişlerin hız kazandığı izleniyor. Yurt içinde ekonomi cephesindeki gelişmeler ve küresel risk iştahı yakından izlenmeye devam edilecektir. Kasım vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,8301 – 8,0356 seviyeleri arasında hareket ederek günü %0,86’lık yükselişle 7,9580 seviyesinden tamamladı. Bugün öğleden sonra ABD tarafındaki ekonomik veriler takip edilecektir. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,40 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,10 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,95’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 8,00 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı