Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1630,50 ve 1647,25 puanları arasında dalgalanarak günü %0,15’lik düşüşle 1639 uzlaşma fiyatından tamamladı. Hafta başından beri yukarı yönlü hareket eden vadeli kontratta dün 3 günün ardından kar satışlarının etkili olduğunu izledik. Küresel taraftaki pozitif seyre karşın önceki gün güçlü yükseliş kaydeden bankacılık hisselerindeki geri çekilme, kontratın günü sınırlı kayıpla noktalamasını sağladı. Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi önemli olacak. Kontratın haftanın son gününe yükselişle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün yukarıda 1650 seviyesinin üzerinde 1665 ve 1678-1680 bölgesi önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1635 seviyesinin altında 1625 ve 1610 seviyeleri önemli destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Şubat vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,1606 ve 7,2500 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,16’lık düşüşle 7,2151 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı dün, küresel dolar endeksindeki yükselişe karşın TL tarafındaki olumlu performansın sürmesiyle düşüş serisini 6 güne çıkardı. Önemli bir veri akışının bulunmadığı yurtiçinde dün yeni anayasa görüşmelerine yönelik gündem takip edildi. Yurtdışında ise ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin altında kalırken, başvuru sayısı son 2 ayın en düşüklerine geriledi. Küresel dolar endeksi, veri sonrası kazançlarını artırırken 91,5 seviyelerine tırmanarak son 2 ayın zirvelerini genişletti. Dolar ayrıca gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı çoğunlukla değer kazanırken; TL, Rus Rublesi ve Malezya Rupi’sine karşı sınırlı da olsa değer kaybetti. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak ocak ayı tarım dışı istihdam verisi önemli olacak. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 91,4 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 91,5 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,14 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı