Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

ana senası %2,44’lük yükselişle 1450,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Sözleşmede akşam senası kapanışı ise uzlaşma fiyatının üzerinde 1458’den gerçekleşti.  Açılıştaki sınırlı kayıpların ardından gün boyu alımların etkili olduğu sözleşmede, yaşanan sert yükselişin hacim tarafından desteklendiğini söylemek oldukça zor. Buna karşın sözleşme, dün bahsettiğimiz dirençlerden sonuncusu ve en önemlisi olarak izlediğimiz 1450 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi ve akşam senası kapanışı bu seviyenin de üzerinde oldu. Bugün sözleşmenin bu seviye üzerinde tutunup tutunamayacağını takip edeceğiz. Buranın üzerinde 1510 – 1530 aralığına kadar önemli bir direnç bulunmamaktadır. Aşağıda ise 1440 ve 1420 ilk destekler olup bu seviyelerin altında satışlar yeniden sertleşebilir. 

Dolar/TL Yakın Vade

Nisan vadeli Dolar/TL kontratı gün içerisinde 8,2947 ve 8,4842 seviyeleri arasında hareket ederek dün günü %0,05’lik oldukça sınırlı bir düşüşle 8,3127 seviyesinden tamamladı. ABD Başkanı Biden’ın hafta sonundaki açıklamaları ve dış ilişkilerde gündeme gelen endişelerle Türk Lirası yeni haftaya da değer kayıplarıyla başladı. Ancak günün ilerleyen bölümünde Türk Lirası kayıplarını geri aldı ve değer kazanımına yöneldi. Gün içerisinde Türk Lirası’nda volatilite yüksek seyretti. Dün akşam saatlerinde Kabine Toplantısı’nın bitiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi. Yurt içinde tam kapanma kararı açıklandı. Ekonomi yönetimden gelebilecek açıklamalar ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler gündemdeki yerini ve önemini korumaktadır. Bugün yurt içinde önemli bir ekonomik veri akışı bulunmazken, ABD tarafında CB tüketici güveni açıklanacaktır. Kontrat işleme kapandığı sırada 90,87’li seviyelerden işlem gören küresel dolar endeksi bu sabah itibariyle 90,94 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 8,30’lu seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah 08:30 sularında 8,28 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı