Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ağustos vadeli endeks kontratı cuma günü 1247 ve 1300 puanları arasında dalgalanarak günü %1,91’lik düşüşle 1256 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat haftanın son gününde Cumhurbaşkanı’nın açıklamalara odaklanırken Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervi açıklamasının ardından enerji hisselerindeki satışların da etkisiyle sert geri çekildi ve günü en düşüklerine yakın seviyelerden tamamladı. Kontratın önemli bir veri akışının bulunmadığı haftanın ilk gününe hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1255-1257 bölgesinin üzerinde kalınması durumunda yukarıda 1265 ve 1273 seviyeleri gündeme gelebilir. Olası geri dönüşlerde ise 1251 seviyesinin altında 1246 ve 1235 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.  

Dolar/TL Yakın Vade

Ağustos vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,2000 ve 7,3547 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,09’luk düşüşle 7,3360 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratında haftanın son günü Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına odaklanıldı. Perşembe günü gerçekleşen TCMB faiz kararının ardından yukarı yönlü hareketler gördüğümüz yakın vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü Cumhurbaşkanı’nın söylemleri öncesi açılışla beraber 7,20 seviyelerine kadar geri çekildi. Öğleden sonra Karadeniz’de bulunduğu müjdelenen doğalgaz rezervi açıklamalarının ardından hisse senedi piyasaları tarafında kar satışlarının da tetiklenmesiyle sert aşağı yönlü hareketler meydana gelirken hem spot hem de vadeli kontrat tarafında yukarı yönlü hareketler etkili oldu. Küresel dolar endeksi ise küresel tarafta öncü PMI rakamlarının izlendiği günde beklentilerin üzerinde gerçekleşen ağustos ayı rakamlarıyla birlikte yükseliş gerçekleştirdi ve son 9 günün zirvelerine çıktı. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 93,3’lü seviyelerden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,2 seviyelerinden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,33 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı