Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ağustos vadeli endeks kontratı dün 1224,75 ve 1253,25 puanları arasında dalgalanarak günü %0,77’lik yükselişle 1244,75 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat volatilitenin yüksek kaldığı günde kapanışa doğru gelen alımlarla günü yükselişle tamamladı. Gün içinde kur tarafındaki hareketler takip edilirken kontrat yön bulmakta zorlandı. Bugün yurtiçinde PPK toplantı özeti yurtdışında ise ABD 2.çeyrek büyüme ve haftalık istihdam verilerinin yanı sıra Fed başkanı Powell’ın konuşması önemli olacak. Kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1251 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda 1262 ve 1270 seviyeleri önem kazanacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 1245 seviyesinin altında 1235 ve 1223 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ağustos vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,3351 ve 7,4181 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,44’lük düşüşle 7,3845 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratında dün aşağı yönlü bir seyir izlendi. Spot tarafta çarşamba gününün ilk saatlerinde tarihi zirvelerin yenilenmesinin ardından gün içinde görülen satıcılı seyir kontratın öğle saatlerinde %1’in üzerinde kayıplar yaşamasını sağlasa da kapanışa doğru kayıpların sınırlandığını izledik. Küresel dolar endeksi ABD’de beklentilerin üzerinde artışa işaret eden dayanıklı mal siparişleri verisinin izlendiği günde dar bir bantta dalgalandı ve günü sınırlı kayıpla 93 seviyesinin altında noktaladı. Bugün yurtiçinde TCMB PPK toplantı özeti, yurtdışında ise ABD’de açıklanacak 2.çeyrek büyüme, haftalık istihdam ve kişisel tüketim harcamaları verilerinin yanı sıra Fed başkanı Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı açıklamalar takip edilecek. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,8 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,38’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,36 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı