Sponsorlu Bağlantılar

Yeniden Evlenince Nafaka Düşer Mi?

Yeniden Evlenince Nafaka Düşer Mi?

Evlilik birlikteliğinin bitirilmesi ile beraber birçok soru gündeme gelmektedir. Gerek boşanma davası açılmadan önce gerekse dava sürecinde çeşitli bilgiler boşanma sürecini etkilemektedir. Aynı zamanda boşanma sürecinin kesinleşmesinin ardından elde edilen hakların korunabilmesi için de şartların yerine getirilmesi gereklidir. Nafaka kazanmış bireylerin nafakayı düşüren durumlar hakkında bilgileri hukuk danışmanlarından öğrenmesi gerekmektedir. Zira her dosyanın kendi içerisinde incelenmesi en önemli husutur. Avukat Tülin Babaoğlan tarafından kesin bir şekilde belirtilen durum yoksulluk nafakası alan bireyin evlenmesi durumunda yoksulluk nafakasının düştüğü yönündedir. Ancak bilindiği üzere yoksulluk nafakası haricinde yardım nafakası, iştirak nafakası bir gün tedbir nafakası gibi farklı nafaka türleri de bulunmaktadır. Bu kapsamda değerlendirecek olan nafaka türü yalnızca yoksulluk nafakasıdır.

Avukat Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Boşanma davalarında yoksulluk nafakasının kime ödeneceği ve hangi surelerde ne kadar ödeme yapılacağı net bir şekilde belirlenmektedir. Bu durum boşanma davası sonuçlandığında yine boşanma davasının görüldüğü mahkemede ya da boşanma davası tamamlandıktan sonra yeni bir mahkeme başvurusu ile gerçekleşebilir. Yine Avukat Tülin Babaoğlan tarafından aktarılan bilgilere göre şuan için süresiz olarak uygulanan yoksulluk nafakası meclisteki görüşmelerin neticesine bağlı olarak süreli hale getirilmesi gündemdedir. Yeni uygulama ile beraber maksimum 5 yıl yoksulluk nafakasının ödenmesi gibi yahut evli kalındığı süre boyunca ödeme yapılması gibi bir durum söz konusudur. Ancak bu durum henüz kesin değildir.

Nafaka Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Nafakayı düşüren durumlar yani nafakanın İptal edilmesine neden olan sebepler net olarak kanun koyucu tarafından belirtilmiştir. Bu kapsamda nafaka alan tarafın yoksulluk durumunun ortadan kalkması yani bireyin bir işte sigortalı olan çalışıyor olması nafakanın sonlandırılması için bir sebeptir. Aynı zamanda gayrimeşru şekilde nafaka alan bireyin evli olmadan evlilik hayatı yaşaması yine nafakanın iptal edilmesi için bir gerekçedir. Nafaka alan tarafın evlenmesi de nafakayı sonlandıran durumlardan biridir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı