Sponsorlu Bağlantılar

YKS Puan Hesaplama

YKS Puan Hesaplama

ÖSYM tarafından gerçekleştirilmiş ve hala da gerçekleştiriliyor olan YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 3 gruba ayrılıyor. Temel Yeterlilik Testi yani kısaltması ile TYT, Alan Yeterlilik Testi kısaltması ile AYT ve Yabancı Dil Testine yani YDT sınavlarıdır. Bu sınavlara giren aday veya bireylerin puan hesaplama işlemi doğru cevaplamış olduğu soru sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri olacak şekilde çıkarılır. Bu işlemler ile de adayın girmiş olduğu testten ya da sınavdan aldığı puan hesaplanmış oluyor. İzlenen bu yollar ile 3 gruptaki tyt puan hesaplama, ayt puan hesaplama ve bu sınavların başlığı olan yks puan hesaplama da bu şekilde gerçekleştiriliyor.

KPSS Puan Hesaplama

KPSS sınavı yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda her bir test ya da her bir ders bölümünden yapmış olunan doğru cevap netleri kullanılarak puanlar hesaplanıyor. Her bir test bölümünde yapmış olunan net yani doğru sayısı sonucunda doğru cevaplanmış olunan soru sayısından yanlış cevaplanan soru sayısının dörtte birinin çıkarılması ile hesaplanır.

ALES Puan Hesaplama

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES lisansüstü eğitime başvuruda ve öğretim üyesi dışında bulunan akademik personel kadrolarına başvuru yapmak için gerekli olan bir sınav sistemidir. ALES sınavının puanlaması ise ÖSYM’nin ALES sınavı için başvuru kılavuzunda yer vermiş olduğu tüm bilgiler baz alınarak, adayların her testteki ya da ders bölümündeki sorulara verdikleri doğru veya yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanarak doğru cevaplanmış olan soru sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak sınav için ham puan elde edilmiş olur.

LGS Puan Hesaplama

LGS yani ortaokul bölümünden lise bölümüne geçmek için öğrencilerin girmiş ve hala da günümüz müfredatında girmekte olunan Liseye Geçiş Sınavıdır. Bu sınavda puanlama ise her öğrencinin her bir alt testine ya da dersliğine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının tam olarak üçte birinin çıkarılması ile bulunur. Her bir alt testin yani branş sınavının ortalaması, ilgili olan testin ham puanları toplamının toplam öğrenci sayısına bölümü ile elde edilmiş olur.

DGS Puan Hesaplama

Dikey Geçiş Sınavı olan DGS sınavında puanlama yaparken sınav sonucunda hesaplanmış olan sözel ile sayısal puanlarından elde edilir. Aynı zamanda ön lisans eğitiminde elde edilmiş olan akademik not ortalamaları da DGS sınavında baz alınan çok önemli bir faktördür. Hesaplanmakta olan bu başarı puanları belirlenmiş olan kat sayılar ile çarpılır ve tüm bu puanların toplamı ile beraber gerçek puan elde edilmiş olur.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı